Pametna kupnja




 

Voće mjeseca! 🌳

 

Koliko smo puta čuli da “jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van”?

I to ne samo jabuka!

 

Jesti sezonski znači iskoristiti vrijeme dozrijevanja voća i povrća i ukomponirati ga u ishranu kada je na vrhuncu budući da je konzumiranje sezonskog voća i povrća najbolje je za zdravlje.

Uvjereni smo da je uvrštavanje u skladu s godišnjim dobom onoga što naše tijelo treba s voćem i povrćem koje prirodno raste u to vrijeme optimalan izbor za zdrav način života.

Eurospin rubrika “Voće mjeseca!” ponudit ćemo vam ono što nam priroda nudi, s najboljim svojstvima.

Otkrijte s nama svaki mjesec sezonsko voće za svjesnu i održivu prehranu.

 

 



Siječanj: mjesec naranči

Trijumf vitamina C

Naranče, konzumirane kao svježe voće ili u sokovima, idealne su i u kuhinji za pripremu predjela, digestiva, glavnih jela, salata, slastica i deserta.

Konzumacija voća bogatog vitaminom C pridonosi normalnoj funkciji imunosnog sustava.

Raznovrsna i uravnotežena prehrana te zdrav način života važni su za našu dobrobit.

Razne sorte i podrijetla za svačiji ukus:
u Eurospinovu asortimanu na odjelu Voća i povrća čekaju vas:
Sicilijanska crvena naranča (ZOZP), srednje sočna i izvrsnog okusa, s jantarnom pulpom više-manje jarkih crvenih i nijansi crnoga vina te bez sjemenki, podrijetlom iz istočnog dijela Sicilije, između regija Catania, Enna i Siracusa;
Naranča iz Ribere (ZOI), vrlo ugodnog okusa, sa svijetlom pulpom i bez sjemenki, podrijetlom s područja Agrigenta;
Naranča Tarocco Ippolito, vrlo sočna i slatka, intenzivnog okusa i crvene boje pulpe te bez sjemenki, podrijetlom s obronaka Etne, na ravnicama Catanije.



Veljača: mjesec mandarina

Bogata vitaminom C i izvor folata

Mandarina se može konzumirati kao svježe voće, u ukusnim voćnim salatama i u pripremi džemova, sladoleda, sorbeta, deserta i likera u kuhinji.

Konzumacija voća bogatog vitaminom C pridonosi normalnoj funkciji imunosnog sustava.

Konzumacija voća bogatog vitaminom C i izvorom folata pridonosi smanjenju umora i iscrpljenosti.
Raznovrsna i uravnotežena prehrana te zdrav način života važni su za našu dobrobit.

U Eurospin trgovinama možete pronaći kasne mandarine iz Ciacullija, utvrde pokreta Slow Food.
Ova sorta dobila je ime po mjestu Ciaculli, predgrađu općine Palermo, gdje je prvi put uzgajana.
Ističe se snažnom aromom, vrlo tankom korom i kasnim sazrijevanjem. Ima vrlo malo sjemenki, sočna je i smatra se jednom od najvrednijih sorti mandarina.



Ožujak: mjesec jagoda

Sočnost crvene boje

Jagode se jedu kao svježe voće, sušene ili u ukusnim voćnim salatama. U kuhinji se mogu rabiti u pripremi džemova, sladoleda, sorbeta, deserta i likera, kao i sokova, sirupa i ekstrakta. Jagode označavaju početak proljeća i dolazak toplih dana. Zbog svoje veličine i lakoće uzgoja idealne su i za uzgoj na balkonu.

Imaju antioksidativna svojstva jer su izvor mangana koji štiti stanice od oksidativnog stresa. Raznovrsna i uravnotežena prehrana te zdrav način života važni su za našu dobrobit.

Međutim, pripazite na količinu: jagode su potencijalno alergena hrana pa se preporučuje umjeren unos.



Travanj: mjesec jabuka

Okrugla sorta

Jabuke se konzumiraju tijekom cijele godine kao svježe ili sušeno voće, u ukusnim voćnim salatama ili u složenim receptima. Postoji mnogo sorti jabuka: svaka s vlastitim karakterističnim okusom i prikladnijom uporabom. Najčešće sorte su zlatni delišes i gala. Jabuke zlatni delišes beru se u rujnu i listopadu, dok se jabuke gala beru u srpnju i kolovozu. Jednostavna pohrana omogućuje im dostupnost tijekom cijele godine.

Jabuke, zahvaljujući pektinu, topivom vlaknu prisutnom ponajviše u kori, pomažu prilagoditi/ograničiti apsorpciju hranjivih tvari i regulirati crijevnu probavu.

Jabuke zlatni delišes, zeleno-žute boje, katkad s pokojom ružičastom nijansom, uravnoteženog su okusa, slatke i s daškom delikatne kiselosti.
Pulpa je sočna, hrskava i kremasto bijela; preporučuje se konzumirati ih sirove, u kolačima i pitama, koktelima i kompotima.

Jabuke gala, boje rubina i prugaste, hrskave su, sočne, vrlo slatke i aromatične, s daškom kiselosti. Preporučuje se konzumirati ih sirove, u nadjevima, pečene, u pitama i rižotima.

U Eurospinovu asortimanu na odjelu Voća i povrća možete pronaći jabuke zlatni delišes, reneta i crvene jabuke.



Svibanj: mjesec trešanja

Srcoliko voće

Trešnje, poznate već u drevnom Egiptu, konzumiraju se od svibnja do kraja srpnja.

Postoje razne sorte trešanja koje se razlikuju po boji, obliku i okusu. Ne treba ih miješati s maraskama i višnjama, koje su kiselije. Certifikat o priznanju posebnosti imaju trešnja iz Vignole (ZOZP), trešnja s Etne (ZOI) i trešnja iz Marostice (ZOZP).

Mogu se jesti sirove ili prerađene: njihov okus pogodan je za obogaćivanje voćnih salata, u nadjevima za bijelo meso, gurmanskim salatama i u pripremi slastica, kompota, džemova, sladoleda i ekstrakta.
Radi boljeg očuvanja, preporučujemo da ih držite u hladnjaku i perete samo prije konzumacije.

Pazite da ne pretjerate! Preporučuje se umjeren unos.



Lipanj: mjesec marelica

Ljetna naranča

Marelica je sinonim za ljeto, malo voće s veličanstvenim svojstvima.

Od lipnja do kraja ljeta, ona je naša tajna za obogaćivanje svježih i raznobojnih jela ili samo za malu hranjivu i prirodnu užinu.

S porastom temperature, marelica, Prunus armeniaca, važna je pomoć jer je to voće bogato kalijem koji pridonosi normalnoj funkciji mišića i pomaže u održavanju normalnog krvnog tlaka.

Ovo dragocjeno voće bogato je vitaminom A koji ima antioksidativnu funkciju i sprječava stvaranje i djelovanje slobodnih radikala, koji su najčešće odgovorni za degeneraciju stanica.

Također, marelice ne smiju nedostajati u ljetnoj prehrani kao izvor vitamina C koji pridonosi normalnom metabolizmu energije i smanjenju umora i iscrpljenosti, kao i zaštiti stanica od oksidativnog stresa.



Srpanj: mjesec breskvi

Ljetno voće par excellence

Postoji mnogo vrsta breskvi, koje se razlikuju po veličini, prianjanju jezgre na pulpu ili boji paste, ali upravo boja kore i prisutnost paperja na površini karakteriziraju breskvu nektarinu koja je naše voće mjeseca srpnja.

Breskve, tipično ljetno voće, savršene su za svježu i osvježavajuću voćnu salatu, a njihova aromatična pulpa slatkog okusa bogata je vodom.

Kalorije breskvi daje fruktoza kojom ona obiluje; neumjerena konzumacija zapravo može imati štetne posljedice na šećer u krvi; jedenje s korom pomaže nam u opskrbi vlaknima.



Kolovoz: mjesec lubenica

Crveni biser ljeta

Znanstveni naziv: Citrullus vulgaris, također poznata kao lubenica. Komad lubenice jest stalni pratilac najzabavnijih ljetnih večeri.

Ovo legendarno ljetno voće pripada rodu Cucurbitaceae, kao i tikvice i krastavci, a postoji oko 50 različitih sorti ovog voća, koje se razlikuju po okusu, boji i veličini.

Lubenice su slatke, svježe i osvježavajuće, izvrsno su rješenje za prirodno suzbijanje vrućine, također izvrsno pomažu u odvodnji tjelesnih tekućina.

100 grama lubenice sadrži, u prosjeku, samo 16 kalorija, više od 90 % vode i popriličnu količinu šećera, vitamina A i C i vrlo niske postotke masti i bjelančevina.

I ovog će ljeta na zabavama u bazenima lubenica biti glavni sastojak ukusnih smrznutih pića ili brojnih osvježavajućih pripravaka.



Rujan: mjesec grožđa

Zrno jesenje sezone

Na spomen rujna svi pomisle na grožđe i žetvu. Plod Vitis vinifera jest zrno koje otvara jesenju sezonu. Grožđe se uglavnom rabi za proizvodnju vina, ali i u prehrani kao voće, svježe (stolno grožđe) ili sušeno (grožđice), a od sjemenki dobivamo poznato ulje sjemenki grožđa, izvrsno kao začin i za prehrambene proizvode.

Grozdovi puni osvježavajućih, antioksidativnih i pročišćavajućih bobica, kao i hranjivih tvari, pravi su izvor energije, izvrsni u slatkim pripravcima, ali i kao prilog ukusnim sirevima ili salatama.

Djelotvornost grožđa, njegovih listova i sjemenki ogleda se u mikrocirkulaciji, odnosno, onaj osjećaj težine nogu koji osobito ljeti pogađa mnoge žene ublažava se određenim proizvodima koji se dobivaju iz našeg voća u mjesecu rujnu.

Još jedna, no ne i najmanje važna vrlina dragocjenoga grožđa jest doprinos pravilnom djelovanju kardiovaskularnog sustava.



Listopad: mjesec jabuka kaki

Lišće i jabuke kaki daju boje jeseni

Biseri prepoznatljive žarkonarančaste boje, jabuke kaki, možda su najreprezentativniji plod jeseni, preslatke kugle koje daju boju krajolicima u listopadu i studenom.

Ako je konzumirate sirovu, dobro zrelu i mekanu, ispunit će vas velikim sadržajem šećera, ali zato će sačuvati sva svoja svojstva, izvrstan je lijek protiv zatvora zahvaljujući odličnim laksativnim svojstvima, a savršena je i kao antioksidans za dobrobit vida.

Bogato vitaminima C i A, ovo voće mjeseca pridonosi normalnoj funkciji imunosnog sustava, potiče apsorpciju željeza i savršeno je kao prirodni diuretik i zaštitnik jetara.



Studeni: mjesec kestena

Smeđa boja koja ispunjava srce

Studeni je za svakoga mjesec kestena, također zvanih kostanji ili maruni! Nema boljeg od šetnje božićnim sajmom s vrećicom vrućih kestena koji griju ruke!

Ovo voće smeđe kore, koje treba skuhati i oguliti prije konzumacije, bogato je raznim svojstvima zbog prisutnosti kalija i bakra. Naime, kesteni pridonose normalnoj funkciji imunosnog i živčanog sustava, olakšavaju održavanje normalnog krvnog tlaka i prijenos željeza u našem organizmu; osim toga, izvrstan su izvor vlakana.

Voće mjeseca studenog karakterizira veći sadržaj ugljikohidrata od ostalog voća, zbog čega je dobar izvor neposredne energije.



Prosinac: mjesec oraha

Svestranost oraha

Dobri su i u slatkim i u slanim receptima… O čemu govorimo? Jasno, o orasima, našem voću mjeseca prosinca.

Riječ je o izvrsnoj hrani jer potiče probavu i pročišćavanje organizma, osiguravajući pritom pravilan rad kardiovaskularnog sustava.

Ovo voće, koje pripada kategoriji sušenog voća, bogato je vitaminima i mineralima, uključujući željezo, fosfor, magnezij, bakar i tiamin, koji pridonose normalnom metabolizmu energije. Osim toga, ima povećanu prisutnost kalija koji održava normalan krvni tlak.

Prirodno bogati uljem, orasi mogu poslužiti za stvaranje kremastog maslaca bez dodavanja drugih sastojaka, izvrsnog namaza za kruh, ali i kao začini glavnom jelu.



Prijavite se na newsletter

 

Budite u tijeku sa svim novostima iz Eurospina
i pretplatite se na naš newsletter.